21 lutego, w dniu Języka Ojczystego 2014, blokujemy wpisy bez ogonków! Czytelniku szanuj naszą wspólną tradycję i kulturę i pisząc po polsku, używaj polskich znaków. Używaj znaków przestankowych, małych i wielkich liter.

Nie jest prawdą, że nie da się tego zrobić na Twoim komputerze. W poprzednim artykule "Bon ton Ę-Ą. Aby pismo było polskie." podałem łatwe i nałatwiejsze metody wpisywania polskich znaków do Internetu.

Teraz proponuję ZERO tolerancji dla wpisów obrzezanych z antenek, ogonków i kropeczek.

 
Narzekacie, że w Polsce globalizacja, Niemcy niszczą gospodarkę, Niemcy wykupują ziemie, zajęli banki, kradną bogactwa naturalne, srebro i złoto.
 
Na własny język, na swoje wpisy macie jednak pełny wpływ: nie pozwólcie sobie niszczyć kultury polskiego języka, nie pozwólcie kaleczyć polskiego pisma!
 
Każdy, kto jęczy i toleruje u siebie na blogach wpisy w ogołoconym z polskich znaków diakrytycznych, podobnym do polskiego bełkocie, jest współwinny niszczenia polskiej kultury!!
 
 Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego proponuję zacząć blokować wpisy bez ogonków i antenek na swoich blogach!!
 
 
 Dla Voyeurów języka polskiego
 
można popatrzeć jak bawi się część społeczeństwa, mająca z nami wspólne Ę-Ą bon ton. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 2014 w Pałacu Prezydenckim.
 
21 lutego w Pałacu Prezydenckim odbędzie się debata z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Tym razem eksperci i zaproszeni goście zmierzą się z zagadnieniem,„Co nam zostało z zaginionych słów?”
 
Przebieg debaty,  można będzie śledzić na stronie prezydent.pl.
21 lutego również, o godzinie 19.00, rozpocznie się w Teatrze Polskim w Warszawie uroczysta Gala Języka Ojczystego, podczas której zostanie wręczony medal „Zasłużony dla Polszczyzny”, ustanowiony w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w Internecie, na stronie nck.pl
 
Tylko dla moich czytelników, nie dla "prezydęta"!
 
Co mi pozostało z zaginionych słów- Słownik Staropolski z roku 1914. 26000 wyrazów i wyrażeń używanych w dawnej mowie polskiej. Opracował Antoni Krasnowolski.
 
Ze słownika wybrałem przypadkowo:
 
Jaknąć - pisnąć, odezwać się.
 
Rękodajstwo - zobowiązanie się przez podanie ręki; dobrowolne zobowiązanie się.
 
Robota - niewola, służebnictwo; R-y, machiny wojenne.
 
Lachcić się - polszczyć się.
 
Lacki - polski, katolicki.
 
Wacek -woreczek na pieniądze.
 
Almeja - tancerka indyjska, bajadera.
 
Obrzazać- obrzezać, oberznąć.
 
Obrzazować, obrzazywać - obrzezać, obrzynać.
 
Obrzaźny - obrzazgły, pełen obrzazgu (nieprzyjemnego smaku).
 
Męczenica, męczennica -katownia, miejsce tortur.
 
Mężczeński, mężczyński - męski.
 
Bawa - bawienie się, zabawa, zajęcie, zatrudnienie, zwlekanie, bez bawy - niebawem, niezwłocznie.
 
Chutki, chutliwy, chutny - chętny, ochotny, skory, prędki, żwawy.
 
 
Uwaga.

Komentowanie przez wyznawców wiary Mojżeszowej, jest po przeprosinach, za pośmiertne oplucie wszystkich Polaków przez M. Reich-Ranickiego, możliwe - (niedawno publiczna telewizja niemiecka wyświetliła jego obelgi.) [1]